Store opkøb gnaver af T. Hansens overskud
Efter en stime af rekorder forsvinder næsten halvdelen af overskuddet fra Bent Jensens milliardforretning.
På det seneste har T. Hansen Gruppen haft tegnebogen oppe af lommen flere gange. Det sætter tydelige aftryk i årsregnskabet for 2017.
For første gang i flere år bliver det nemlig ikke til et rekordstort overskud. På bundlinjen står 48,9 mio. kroner - næsten en halvering i forhold til året før.
- Årets resultat er faldet som følge af opkøbet af Torshov Bilrekvisita AS samt Vestjysk Autodele A/S, som har krævet betydelige ressourcer at integrere, skriver ledelsen i en kommentar til regnskabet og fortsætter:
- Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende, men dog lavere end den forventede udvikling.
Trods en vigende bundlinje, så når salget ny topfart. Nettoomsætningen lander på 1,2 mia. kroner - en lille forbedring af sidste års rekord.
Store tilføjelser
Torshov Bilrekvisita havde 13 norske butikker, da virksomheden blev opkøbt af T. Hansen Gruppen i starten af 2017 for en ukendt sum. Siden er kæden blev en del af thansen-brandet og vokset til 16 butikker.
- Vi er utrolig glade og stolte over, at vi realiserer vores drøm om at ekspandere til udlandet med købet af Torshov Bilrekvisita AS. Torshov Bilrekvisita AS kommer med stolte traditioner og en unik historie indenfor branchen, der går tilbage til 1973, sagde Bent Jensen, stifter og direktør i T. Hansen Gruppen, sidste år ifølge Fyens Stiftstidende.
På næsten samme tid slog T. Hansen Gruppen også tænderne i Vestjysk Autodele, som med fire jyske afdelinger kunne præstere en årlig omsætning på 77 mio. kroner, skriver Fredericia Dagblad.
T. Hansen Gruppen driver over 80 danske butikker og opererer som autogrossist gennem datterselskabet AD Danmark.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Landsdækkende kæde får foden inden for hos Meny
Butikschefer i Netto kan få en Tesla i belønning
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops