Spektakulært kup vækker opsigt i Storbritannien
Tyve kan være sluppet afsted med op til 2 mia. kr., efter de i bedste Olsen Banden-stil er brudt ind i en sikkerhedsboks, der bruges af smykkebutikker.
I bedste Olsen Banden-stil er tyve i påskeferien sluppet afsted med et spektakulært kup i Londons juvelerområde.
Det skriver BT.
Det er Hatton Garden Safe Deposit, der har været udsat for røveriet. Her opbevarer smykkebutikker og juvelerhandlere i området, der ikke har råd til dyre forsikringer eller egne sikkerhedsforanstaltninger, deres dyre varer. Nogle vurderinger går på, at der kan være stjålet værdier for op til 2 milliarder kroner, men det er endnu ikke endelig opgjort, hvor meget tyvene er sluppet afsted med.
Tyvene er brudt ind i et kontor ovenover Hatton Garden Safe Deposit. Herefter har de firet sig mere end 16 meter ned gennem en elevatorskakt for at få adgang til det sikrede boksrum i kælderen. Undervejs har de afbrudt overvågningsudstyret på stedet, ligesom de har skåret sig igennem en halv meter tyk ståldør.
Samtidig har de måske sikret sig med diverse afledningsmanøvrer. I hvert fald spekuleres der i britisk presse i, at der op til røveriet var blevet udsendt breve om, at der kunne være støjgener fra arbejdet ved en jernbanestation i området. Også en usædvanlig stor brand ved en nærliggende undergrundsstation kædes af britiske medier sammen med røveriet, der skete i påskedagene, men først er blevet offentliggjort i denne uge.
LÆS OGSÅ: Sådan forebygges røveri i butikken bedst
Læs hele artiklen på BTFlere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Stor butikskæde skal i retten i sag om koordinerede priser
Antallet af kunder vokser markant i vækstår for Rema 1000
Gammel svensk forretning kommer til Danmark
Regeringen: Vildledende markedsføring skal kunne give fængsel
Væksten er væk hos en ellers fremadstormende kæde
Illums Bolighus åbner sjælden flagskibsbutik herhjemme
Intensivt arbejde skærer stor luns af energiforbruget hos Coop
Alle finalisterne til E-handelsprisen er fundet
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Stor butikskæde skal i retten i sag om koordinerede priser
Antallet af kunder vokser markant i vækstår for Rema 1000
Gammel svensk forretning kommer til Danmark
Regeringen: Vildledende markedsføring skal kunne give fængsel
Væksten er væk hos en ellers fremadstormende kæde
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops