Netto anker dom i kopisag
Efter en årelang strid har kendt keramiker nu rettens ord for, at Netto har krænket hendes ophavsret. Men discountkæden anker dommen.
Sø- og Handelsretten har afgjort, at Netto krænkede keramikeren Anne Blacks ophavsret, fordi discountkæden i 2016 solgte en række produkter, som til forveksling lignede keramikerens.
Der var tale om en vase, en lågkrukke og en hængepotte - alle produceret af virksomheden Ronald, som har den tidligere DR-generalsekretær, Kenneth Plummer, som direktør. Han har afvist beskyldningerne.
Ifølge dommen skal Salling Group og Ronald betale halvanden millioner kroner i erstatning plus sagsomkostninger til Anne Black, skriver DR.
- Sejren betyder helt vildt meget - vi har haft alt på spil de her tre år, så det er en kæmpe lettelse. Lige nu er jeg egentligt overrasket over, vi ikke er bukket under, siger Anne Black til DR.
Anker dommen
Hos Salling Group, der tidligere har forsøgt at indgå forlig i sagen, har man anket dommen.
- Vi er meget overraskede og ret uenige i dommen. For os er det principielt, så vi ser desværre ingen anden mulighed end at anke, siger Netto-direktør Michael Løve til TV2 Lorry.
- Vores bekymring er, at hvis man kan blive dømt for at have kopieret et så relativt almindeligt produkt, som en hvid cylinderformet vase lavet af keramik, så vil det i praksis være meget vanskeligt for butikker, der sælger brugskunst, at vide sig sikker på, at den type produkt, de sælger, ikke er en kopi, siger han.
LÆS OGSÅ: Forbrugerne får ny hjælp til at spotte kopivarer
Læs hele artiklen på DRFlere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Tilbageholdende forbrugere trækker detailsalget ned
Lidl har kåret årets elev
Dansk mærke lander aftale med fodboldklubben AC Milan
Kædekontor henter ny direktør hos mediekoncern
Stor restaurantkæde ryster en del af underskuddet af sig
Føtex giver unge medarbejdere et direkte talerør til ledelsen
Tidligere butikschef bliver ansvarlig for stor tøjkæde
Detailhandlen blander sig på liste over de mest værdifulde brands
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Bør regeringen udskyde fristen for tilbagebetaling af coronalån endnu engang?
Hvad er din forventning til omsætningen i hele 2022 sammenlignet med (de åbne måneder af) 2021?
(Primært fysisk butik) Hvordan endte julesalget efter Black Friday sammenlignet med 2020?
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2020?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops