Matas skifter ud på tung direktørpost
En ny finansdirektør rykker snart ind hos Matas. Det sker i forbindelse med overgangen til den næste vækststrategi.
Senest d. 1 september tiltræder Per Johannesen Madsen som ny finansdirektør (CFO) i Matas. Det skriver virksomheden i en selskabsmeddelelse.
Finansdirektøren gennem de seneste 15 år - Anders Skole-Sørensen - forlader sin post på et tidspunkt, hvor Matas skal til at tage hul på vækststrategien for de kommende fem år.
Ifølge den adm.direktør - Gregers Wedell-Wedellsborg - er timingen rigtig for begge parter.
- Jeg er glad for at byde Per velkommen til Matas og ser frem til vores samarbejde. Pers stærke finansielle forståelse og kundefokus, hans brede erfaring med både FMCG, logistik og infrastruktur, samt hans erfaring inden for strategisk ledelse i internationale virksomheder bliver vigtige bidrag til vores strategiske ambition om at skabe langsigtet lønsom vækst, siger Gregers Wedell-Wedellsborg.
Per Johannesen Madsen har mere end 20 års erfaring som finansdirektør og CFO, senest for Scandlines A/S, hvor han har været siden 2012.
Tidligere har Per Johannesen Madsen været EVP og CFO i Københavns Lufthavne A/S og haft flere ledende stillinger i The Coca Cola Company, herunder som finansdirektør og direktør for forretningsudvikling i Tyskland og Norden.
Den afgående finansdirektør - Anders Skole-Sørensen - fortsætter i bestyrelsen for datterselskabet Firtal Group.
- Jeg har været glad for at have haft muligheden for at være en del af Matas på den spændende rejse, som selskabet har været igennem, siden jeg tiltrådte i 2007, siger han i en selskabsmeddelelse.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Kaffebutik bliver til en lille kæde
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Landsdækkende kæde får foden inden for hos Meny
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops