Lars Larsen: Underskud er ingen hemmelighed
Jysk sørger for positiv rekord til Lars Larsen Group, viser nyt regnskab. Men flere andre virksomheder klarer sig mindre godt.
Lars Larsen Group består af en række forskellige selskaber. Nogle af dem klarer sig godt, mens andre selskaber giver underskud. Alt i alt går det dog godt for Lars Larsen Group.
Regnskabet for 2016/2017 viser en omsætning på 30 milliarder kroner og et resultat før skat på 3,4 milliarder kroner, hvilket er 20 procent højere end året før. Det skriver Lars Larsen Group i en pressemeddelelse.
Af det samlede overskud i Lars Larsen Group bidrog Jysk Group med 3,2 milliarder kroner.
Underskud er ingen hemmelighed
Lars Larsens selskaber, når man ser bort fra Jysk, arbejder med salg og produktion af møbler, golf, restauranter, bilproduktion og boligindretning. Det gælder blandt andet Sengespecialisten, Idemøbler, Ilva og Bolia.com. Men Lars Larsen driver også restaurantkæden Letz Sushi og Himmerland Golf & Spa Resort.
- Det er jo ikke nogen hemmelighed, at en række af selskaberne giver underskud. Men det afgørende er, at udviklingen går den rigtige vej, siger Lars Larsen i pressemeddelelsen og fortsætter:
- I forhold til eksempelvis Letz Sushi er der i løbet af året blevet investeret meget store beløb i at skabe et bæredygtigt koncept, hvor der udelukkende bruges certificerede fisk, økologiske ris osv. Det betyder, at Letz Sushi giver et større underskud i år end sidste år, men jeg er ikke i tvivl om, at det på sigt er et koncept, som kunderne efterspørger.
Fraregnet Jysk, stod selskaberne i Lars Larsen Group for omkring 5 milliarder kroner af omsætningen.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Lidl har kåret årets elev
Dansk mærke lander aftale med fodboldklubben AC Milan
Kædekontor henter ny direktør hos mediekoncern
Stor restaurantkæde ryster en del af underskuddet af sig
Føtex giver unge medarbejdere et direkte talerør til ledelsen
Tidligere butikschef bliver ansvarlig for stor tøjkæde
Detailhandlen blander sig på liste over de mest værdifulde brands
Medarbejdere i Salling Group får ekstra løn med på sommerferie
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Bør regeringen udskyde fristen for tilbagebetaling af coronalån endnu engang?
Hvad er din forventning til omsætningen i hele 2022 sammenlignet med (de åbne måneder af) 2021?
(Primært fysisk butik) Hvordan endte julesalget efter Black Friday sammenlignet med 2020?
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2020?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops