Konkurser rammer især detailbranchen
Forbrugerne holder pengene tæt til kroppen og kører syd for grænsen for at handle. Det betyder stadig flere konkurser i detailhandlen.
Grænsehandlens succes koster butikker i Sønderjylland. 120 konkurser har ramt handelsbranchen på landsplan i oktober. Det er 7 procent flere end i 2011. De seneste 12 måneder har Sønderjylland været ekstra hårdt ramt med et plus på 7 procent flere konkurser end landsgennemsnittet.
Det viser tal fra data- og analysevirksomheden Experian.
- Det er tydeligvis gået hårdest ud over de selskaber, der er afhængig af det personlige forbrug. Alene handel trak en tredjedel flere konkurser i oktober i år end sidste år, konstaterer Kim Bach, der er kommunikationsdirektør for Experien.
Fastfrosset forbrug og alarmerende grænsehandel
Han peger på det fastfrosne privatforbrug som den primære årsag til konkurserne. Cheføkonom i erhvervsorganisationen Dansk Erhverv, Bo Sandberg, fremhæver også grænsehandlen som en vigtig faktor.
- Et sted, hvor der fortsat er fuld fart på tysk økonomi, er i grænsehandelsbutikkerne, hvor de danske dankort gløder og har sikret en omsætningsvækst på 24 procent. Bagsiden af denne trafik er, at den sydjyske detailhandel bløder, ikke mindst pga. det høje afgiftstryk, siger han i en kommentar til undersøgelsen.
17 konkurser dagligt i Danmark
Selv om det ser værst ud for detailhandlen, servicebranchen og restaurationsbranchen, som alle er afhængige af, at danskerne skyder gang i det personlige forbrug, rammer konkurserne generelt i oktober.
Efterkrisetiden byder i øjeblikket på i alt 17 daglige konkurser på tværs af brancherne i Danmark.
- Det er en kraftig stigning på over 16 procent i forhold til tilsvarende måned 2011. Dermed fortsætter den opadgående konkurstendens, der har hersket siden sommerferien. Krisen har varet så længe nu, at en bred vifte af især små og mellemstore virksomheder er presset enten af lavt privatforbrug eller af mangel på finansiering eller begge dele på én gang, siger Bo Sandberg.
København og omegn står for 217 ud af oktober måneds i alt 516 konkurser.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Relaterede nyheder
Afstemning
Seneste nyheder
Danske stormagasiner satser på eksklusivt genbrug
Elev fra Matas løber med førstepladsen ved Fagprøveprisen
Ruller nyt smileymærke ud i landets butikker
Se de tre stærke prismodtagere ved årets Danish Retail Award
Fastholder mål om 40-50 butikker på dansk grund
Overtager ejerskab af møbelkæde for 1 krone
Landsdækkende kæde får foden inden for hos Meny
Butikschefer i Netto kan få en Tesla i belønning
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops