Irma går ind på det kinesiske marked
Der kan være millioner at hente for Coop, som netop har indgået en aftale om at sælge Irma-varer på det kinesiske marked.
Mens flere af kæderne i Coop tilsyneladende klarer sig dårligere end forventet og kæmper med millionunderskud, så har koncernen måske fundet en ny vej til at skabe balance i regnskabet.
Fra næste måned kan knap en milliard kinesiske forbrugere nemlig købe en stribe produkter fra Irma, afslører Coop i pressemeddelelse onsdag formiddag.
Indtrædelsen på det kinesiske marked er kommet i stand gennem et samarbejde med e-handelsplatformen Kaola.com, som er ejet af rigmanden William Dings selskab Netease. Han er Kinas femte rigeste mand.
- Vi ønsker at bringe sunde økologiske og garanteret allergi-frie varer til Kina og ser stor fordel i Irmas solide supply chain, siger William Ding, grundlægger og CEO af Kaola/NetEase, i pressemeddelelsen.
Satser på økologi
Fra begyndelsen vil Irma sælge sin egen kaffe, chokolade, marmelade, personlig pleje og Friends børnetøj. Men sortimentet vil gradvist blive udbygget - ikke mindst med økologiske og miljømærkede dagligvarer.
- Kinas voksende middelklasse efterspørger i stærkt stigende omfang dagligvarer i høj kvalitet. Irma har en enestående lang historie inden for økologiske, kvalitetssikrede og gennemkontrollerede varer. Derfor er det faktisk naturligt at stille disse varer til rådighed for de kinesiske forbrugere, siger Jens Visholm.
Markedsføringen sker gennem Neteases omfattende net af medier, som når ud til hovedparten af den kinesiske befolkning. Udover Irmas egen butik, vil man også sælge til andre virksomheder.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Influencere bliver overgået som inspiration til salg
Italiener sætter sig på en af de tunge poster i Lidl Danmark
Profil fra Salling Group får direktørjob hos konkurrent i krise
Coop: Lille bølge af butiksåbninger rammer København i juni
Den nye topchef i Salling Group er klar før tid
Afviklet skokæde scorer første overskud i årevis
En af topfolkene i Lidl siger farvel og tak
Matas vil styrke væksten med investering på over en halv milliard
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Influencere bliver overgået som inspiration til salg
Italiener sætter sig på en af de tunge poster i Lidl Danmark
Profil fra Salling Group får direktørjob hos konkurrent i krise
Coop: Lille bølge af butiksåbninger rammer København i juni
Den nye topchef i Salling Group er klar før tid
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops