Efter rekordår: Nu vil Bauhaus opruste
Ligesom konkurrenten Silvan har byggekæden Bauhaus planer om at åbne flere varehuse. En trecifret millioninvestering er første skridt.
Måske trækker det op til en byggemarkedskrig i stil med det, dagligvarebutikkerne lige nu gennemlever. Tidligere på ugen fremlagde Silvan planer for nye varehuse - og nu samler en konkurrent stafetten op.
Bauhaus sætter således et trecifret millionbeløb af til et helt nyt varehus i Kolding. Det skal være med til at sikre fortsat fremgang for kæden af byggemarkeder, som varsler endnu flere åbninger de kommende år.
- Vores nuværende mål er at bygge en god håndfuld byggevarehuse mere i Danmark, og de planer arbejder vi videre på i de kommende år. Men først og fremmest skal vi have bygget i Kolding, siger Bauhaus Danmarks administrerende direktør, Mads Jørgensen, i en pressemeddelelse.
Varehuset i Kolding kommer til at være på 14.000 kvadratmeter - næsten dobbelt så stort som byens nuværende varehus. Det åbnede i 1988, men bliver nu afløst.
Tilbage i marts åbnede Bauhaus desuden i Valby, så kæden nu består af 17 varehuse.
Har sat rekord for omsætning
I seneste årsregnskab fra 2016 kunne Bauhaus fremvise en rekordstor omsætning på to milliarder kroner. Overskuddet lød på 65 mio. kroner mod små 40 mio. i 2015.
På de seneste har Baushaus valgt at sætte fokus på håndværkerne, og det ser ud til at påvirke salget i en positiv retning.
- Omsætningsstigningen skyldes dels en bedring i konjunkturerne generelt men også øget aktivitet i vores webshop samt i vores salg til professionelle, skriver ledelsen således i årsrapporten for 2016.
Ifølge Mads Jørgensen spiller rådgivningen i byggemarkederne også en stor rolle i fremgangen.
- Vi har de seneste år haft stor fokus på at give vores kunder endnu mere rådgivning og vejledning om varerne. Vi tror i særdeleshed, at vores ekstra fokus på god og venlig kundeservice sammen med vores prisstrategi og et kæmpestort sortiment, har været med til at give os øget succes, siger han i pressemeddelelsen.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Overblik: Sådan ser fremtiden ud for hver enkelt Irma-butik
Topchef i Nemlig: - Vi står selvfølgelig kun endnu stærkere
Flere direktører er stoppet i Coop
Coop slår kæder sammen: SuperBrugsen, Irma og Kvickly forsvinder
Tomgangen blandt disse butikslokaler stiger kraftigt
Matas styrker international satsning: - For os er det en mærkedag
Coop finder salgsdirektør til de sidste Fakta-butikker
Tager næste skridt med nyt hybridkoncept
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Giver de nye regler for prismarkedsføring mening for detailbranchen?
Bør regeringen udskyde fristen for tilbagebetaling af coronalån endnu engang?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Overblik: Sådan ser fremtiden ud for hver enkelt Irma-butik
Topchef i Nemlig: - Vi står selvfølgelig kun endnu stærkere
Flere direktører er stoppet i Coop
Coop slår kæder sammen: SuperBrugsen, Irma og Kvickly forsvinder
Tomgangen blandt disse butikslokaler stiger kraftigt
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops