Danskere lader sig friste af billige kopivarer
Mange danskere lader sig friste af billige kopivarer, når de er på ferie under sydens sol, viser en ny undersøgelse.
Et par billige Gucci solbriller eller en Louis Vuitton taske til halv pris.
Mange danskere lader sig friste af de lidt for gode tilbud, når de er på ferie.
En ny undersøgelse foretaget af modeportalen Trendsales viser, at over halvdelen af portalens brugere har købt eller stadig køber kopier af kendte mærkevarer, og at mere end 80 procent af disse køb foretages på rejser i udlandet.
Det kan være svært at se, at en vare er en kopi, fordi sælgerne mange steder har skiftet det slidte tæppe på fortorvet ud med mere luksuriøst udseende butikker.
- Når man står i en pæn forretning med et bredt udvalg af kendte mærker, er man ofte mere tilbøjelig til at tro, at der er tale om et rigtig godt tilbud på en attraktiv mærkevare, frem for et ulovligt kopiprodukt, siger underdirektør hos Trendsales, Eva Kemp, i en udtalelse.
Tasker og solbriller hitter
Det er især tasker og solbriller, som mange har med hjem i kufferten. 78 procent svarer i undersøgelsen, at de har købt kopier af designertasker, men 40 procent fortæller, at det er solbriller, de har købt.
Der findes ingen fælles europæiske regler for køb af kopivarer, men i flere EU-lande kan man risikere bøder, hvis man bliver taget i at købe kopier.
LÆS OGSÅ: Køb af kopivarer kan koste fængselsstraf
I Danmark er det ikke ikke ulovligt at købe eller bruge kopivarer. Man må også gerne tage kopivarer med ind i landet efter en rejse, så længe de kun er til eget forbrug.
993 personer har deltaget i undersøgelsen, der er foretaget af Trendsales i juni 2013.
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Stort arrangement sætter fokus på detailhandel og byliv
Stort Netto-samarbejde runder en million
Stifter overtager direktørstolen i stor netbutik
Ny ejer trækker stikket på kendt tøjkæde
Selskab bag kæde på 226 butikker styrker omsætningen
Detailhandlen havde optur på i august
Kaffekoncept vokser virksomhed over hovedet
Jensens Bøfhus installerer en permanent topchef
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært specialhandel) Hvordan er salget gået i første kvartal af 2023?
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops