Coops topchef overvejer at samle kæder i ny strategi
Kædestrategien giver ikke længere meget mening, mener Coops direktør. Han overvejer at samle kæderne under et brand.
Indtil videre er det kun Irma-kæden, der er fredet i forhold til de overvejelser, som Coops administrerende direktør, Peter Høgsted, går rundt med.
Peter Høgsted overvejer nemlig at samle de resterende fem kæder i Coop, Super Brugsen, Dagli Brugsen, Kvickly, Fakta og Lokalbrugsen under samme fane - således at de blot bliver kaldt for Coop-butikker. Det skriver Økonomisk Ugebrev ifølge Fødevarewatch.
- Jeg tror, at vi nærmer os et opgør med kædedannelsen og en mere lokal butik igen. Hver butik kan så differentiere sig lokalt. Hvorfor skal der eksempelvis være de samme varer og samme tilbud i butikken i Hornbæk som i Hanstholm, når nu indkøbsmønstrene er vidt forskellige? siger Peter Høgsted til Økonomisk Ugebrev.
- Så vil det være mere relevant at have en fælles paraply med navnet COOP for alle butikkerne. Det er det naturlige næste step for os, fortsætter han.
Tung organisation uden fleksibilitet
Overvejelserne skyldes, at Coop er blevet en tung organisation, fordi koncernen eksempelvis skal drive seks grøntkoncepter og seks distributionsstrenge. Derfor kan de give mening at samle kæderne.
Overvejelserne er en del af Coops 2020 strategi, men de er stadig kun overvejelser, understreger Peter Høgsted.
I juni meldte Brugsforening i Fensmark ved Næstved ud, at den ville skifte fra Coop til Dagrofa, fordi Dagrofa tilbyder mere fleksibilitet. I den forbindelse fortalte Dagrofas adm. direktør, Per Thau, at han havde talt med andre brugsforeninger, der overvejede at gøre det samme.
LÆS OGSÅ: Stor brugsforening forlader Coop til fordel for Dagrofa
Læs hele artiklen på Fødevarewatch
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Afstemning
Seneste nyheder
Chef for stor satsning i Meny har sagt stop
Den lange periode med konstant salgsvækst er forbi hos Power
Flere Coop-butikker bliver kritiseret for brud på regler
Influencere bliver overgået som inspiration til salg
Italiener sætter sig på en af de tunge poster i Lidl Danmark
Profil fra Salling Group får direktørjob hos konkurrent i krise
Coop: Lille bølge af butiksåbninger rammer København i juni
Den nye topchef i Salling Group er klar før tid
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
(Primært arbejdsgiver) Er den nye overenskomst fonuftig?
Hvordan endte julesalget 2022? (Primært specialhandel)
Hvordan endte Black Friday/Black Week salgsmæssigt sammenlignet med 2021? (Primært specialhandel)
Hvordan tror du Black Friday salget ender i år sammenlignet med sidste år? (primært specialhandel)
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Chef for stor satsning i Meny har sagt stop
Den lange periode med konstant salgsvækst er forbi hos Power
Flere Coop-butikker bliver kritiseret for brud på regler
Influencere bliver overgået som inspiration til salg
Italiener sætter sig på en af de tunge poster i Lidl Danmark
Seneste blogindlæg
Whistleblowerloven i detailbranchen: Har du fået helt styr på din whistleblowerordning?
Detailsektoren går forrest i kampen for mere bæredygtige emballager
3 relevante pandemi learnings for din virksomhed
5 content marketing trends du skal holde øje med i 2022
Tendens viser: Handel fra mobile enheder overgår laptops